ponedeljek, 01.07.2024 21:00
Intervju
Gost tokratnega intervjuja, ob 33-letnici slovenske samostojnosti, je eden največjih poznavalcev naše umetnosti in velik domoljub, akademik dr. Milček Komelj. Gre za izjemno osebnost in dragocenega sopotnika slovenske umetnosti, pa tudi politike, saj je bil dr. Komelj priča prelomnemu dogajanju na Novi reviji, ko so slovenski demokratični intelektualci in kulturniki ključno pripomogli k padcu komunističnega režima in nastanku samostojne Slovenije. Rojen je v Novem mestu, tesno je prijateljeval z znamenitim umetnikom Božidarjem Jakcem, ki ga je povojni režim koval v zvezde, sam pa je bil do socialistične diktature izrazito kritičen. Kot pripoveduje dr. Komelj, se je Jakac norčeval iz vodilnih tovarišev. Mladi Milček, izrazito nadarjen za likovno umetnost in književnost, je že kot najstnik spoznal in portretiral najvidnejše umetnike tistega časa, vključno z Edvardom Kocbekom, Franom Saleškim Finžgarjem in Alojzom Gradnikom. Po študiju umetnostne zgodovine in slavistike je postal zelo uspešen in priljubljen profesor na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. V času razpadanja komunističnega režima v Jugoslaviji je bil, kot rečeno, sopotnik kroga Nove revije. Izjemno ceni prispevek takratnega urednika Nika Grafenauerja, pa prodornost dr. Jožeta Pučnika in drugih, brez katerih se prelom in pot v politično svobodo ne bi zgodila.
Milček Komelj velja za blagega človeka, a hkrati zelo ostrega in prodornega, ko gre za zaščito umetnosti, kulture, slovenstva, demokracije … 10 let, v ključnem obdobju krepitve, je bil predsednik Slovenske matice – ugledne ustanove, ki je še vedno simbolno središče slovenstva. Tu je pustil neizbrisen pečat in skrbel za razvoj Slovenske matice v zavesti, da je slovenstvo, sicer na drugačen način kot prej, ogroženo tudi danes. Akademik Komelj je član evropske in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. V pogovoru je slikovito komentiral razmere na SAZU-ju in tudi težnje, da bi okrnili njeno edinstveno vlogo z ustanavljanjem novih različic.
Dr. Komelj je izjemen interpret umetnin; vidi tisto, kar vidimo vsi, in tudi tisto za slikarskim platnom. Zaveda se, da so vrhunske umetnine stebri slovenskega naroda. Njegov zadnji veliki dosežek je monumentalna knjiga Mojstri slovenskega impresionizma, ki je tudi velik podvig Mladinske knjige, s 300 unikatnimi izvodi in kakovostno reprodukcijo Sejalca. Izbor umetnin in njihova genialna interpretacija postavljata dr. Komelja v vrh slovenske umetnostnozgodovinske stroke. Grohar, Jakopič, Jama in Sternen v tej knjigi ne spregovorijo samo kot slikarji, ampak veliko širše, s slovenskim odmevom, ki je pomemben tudi za današnji čas. V pogovoru bo gost nekaj umetnin interpretiral. Podobno kot impresionisti ob svojem času in na svojem področju dr. Komelj vedno znova ceni Slovence, ki so dali svojo energijo za slovenstvo na vseh ravneh, tudi politični.